Dobrih 20 minut hoda od najstarejše trte na obrežju reke Drave, mimo stadiona in mestnega parka nas pripelje do severozahodnega mestnega vinorodnega obrobja, kjer od 20. aprila 2016 raste prvi vinograd potomk najstarejše žlahtne vinske trte na svetu. Takratni gospodar trte in župan Maribora dr. Andrej Fištravec je z listino, opremljeno s srednjeveškim mestnim pečatom, Biotehniški šoli Maribor podaril 500 cepljenk – potomk več kot štiristoletne Žametne črnine ali Modre kavčine.
Izbira lege za sajenje ni bila naključna. Gre za eno najstarejših mestnih vinorodnih leg. Kot »hrib nad mestom« (Wordenberch) se v zgodovinskih virih prvič omenja davnega leta 1337. Današnje ime »Kalvarija« je dobila leta 1681, ko je bila postavljena in blagoslovljena cerkvica Svete Barbare, ki je že več kot tristo let neločljivi del mestne vedute. Vinorodna lega je ob ustanovitvi leta 1872 pripadla tedanji Deželni sadjarski in vinarski šoli v Mariboru. Leta 1938 je bilo ob njej po načrtih sadjarskega strokovnjaka prof. Josipa Priola zgrajeno vkopano skladišče sadja, do začetka sedemdesetih let 20. stoletja pa je tam rasel sortiment vinskih trt, ki uspevajo na Štajerski Sloveniji.
S posaditvijo prvega in doslej edinega vinograda potomk najstarejše vinske trte z mariborskega Lenta smo želeli obuditi spomin na zgodovinsko izročilo vinogradniškega izobraževanja v Mariboru, ki bo kmalu slavilo 150 let. V neposredni bližini sta tudi šolska klet ter prodajalna vin in drugih pridelkov, čez Kalvarijo pa pelje sprehajalna pot, s katere lahko opazujete edinstven stik alpskega in panonskega sveta.