Okušajte štajerske dobrote tudi doma
Spomin na dobrote Maribora, Pohorja in okolice ohranjajte tudi doma! Preizkusite se v ustvarjanju jedi, s katerimi si Štajerci že generacije krotijo lakoto in lepšajo dneve.
Bučno olje se najpogosteje uporablja kot preliv za solate, pa tudi za mariniranje, pripravo omak, kot preliv za testenine, rižote, hladne mesne jedi, juhe, sladice in za pripravo različnih namazov. Pravi gurmanski užitek pa je vaniljev sladoled, prelit z bučnim oljem.
Z medom naj nikoli ne bi sladili tekočine, katere temperatura je več kot 40 °C. Lahko ga primešamo različnim napitkom ali jedem. K različnim skuhanim ali spečenim jedem (omakam, zelenjavi, mesnim jedem) ga dodajamo predvsem zaradi arome. Temni medovi (kostanjev, gozdni, smrekov, hojev) sodijo v medenjake in močnejše jedi, svetli medovi (cvetlični, akacijev) pa v nežnejše pecivo, k mandljem, lešnikom, marcipanu ter v zavitke in sadne solate.
Vsebuje več bioaktivnih snovi kot beli sladkor, zaradi visoke vsebnosti fruktoze pa je od njega tudi slajši. Če pri peki uporabljate recepte za beli sladkor, vzemite malce manjšo količino medu ali uporabite za petino teže dodanega medu.
Okusen borovničev liker se postreže kot aperitiv pred obrokom.
Poznate zgodbo o pohorski omleti? Sredi prejšnjega stoletja je v Poštarskem domu na Pohorju nastala ena izmed najbolj znanih sladic teh krajev. Kljub preprosti pripravi preseneti z odlično harmonijo okusov. Sladkoba testa se sreča s prijetno kislostjo brusnic in bogato mlečno aromo smetane. Mentolov liker po barvi in aromi spominja na širne smrekove gozdove Pohorja. Zato je to sladica, na katero mora gost počakati, saj mora pred njim zmeraj zasijati sveža in topla.
Sestavine za 4 osebe:
- 4 jajca
- 4 žlice sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- ščep soli
- 4 žlice moke
- zamašek ruma
- 200 g brusnične marmelade
- 300 ml stepene smetane
- 2 žlici mentolovega likerja
Za biskvit ločimo beljake od rumenjakov. Beljake s soljo in sladkorjem stepemo v čvrst sneg. Primešamo jim rumenjake in rum ter nežno vtepemo 4 žlice moke. Pripravljeno maso v obliki omlet vsujemo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Omleto pečemo od 8–10 minut v pečici, segreti na 180 °C. V tem času segrejemo brusnično marmelado. Pečeno omleto prestavimo na oval, kjer jo premažemo z marmelado, prepognemo in okrasimo s stepeno smetano ter poškropimo z mentolovim likerjem.
Priprava cmokov iz sezonskega sadja je priljubljena po vsej destinaciji. Za nadev se največkrat uporabijo marelice, grozdje (jurka) ali jagode. Kulten status pa imajo slivovi cmoki. Testo za cmoke je najpogosteje skutno ali krompirjevo, preliv pa pripravimo iz drobtinic, ki jih opražimo na maslu.
Sestavine za 4 osebe:
Krompirjevo testo
- 500 g krompirja
- 200 g ostre moke
- 1 jajce
- 20 g pšeničnega zdroba
- 25 g masla
- sol
Nadev
- 20 češpelj
- 10 kock sladkorja
Zabela
- 40 g masla
- 40 g drobtin
- 40 g sladkorja
- ščep soli
- ščep cimeta
Krompir skuhamo, olupimo in pretlačimo. Še mlačnemu primešamo jajce ter dodamo moko, zdrob in sol. Na hitro zgnetemo testo. Razvaljamo ga 1 cm debelo in narežemo na kvadrate 5 x 5 cm. V vsakega zavijemo češpljo, ki smo jo napolnili s pol kocke sladkorja. Testo oblikujemo v cmok. Cmoke skuhamo v slanem kropu. Odcejene zabelimo s prepraženimi drobtinami in potresemo s sladkorjem, ki smo mu primešali malo cimeta. Zabeljene cmoke lahko za nekaj minut postavimo v vročo pečico.
Sestavine:
Testo
- 500 g gladke moke
- malo soli
- 3 žlice olja
- ščepec kvasa
- 2 dl mleka
Nadev
- 700 g skute
- 700 g kisle smetane
- 1 jajce
- malo cimeta
- 2 žlici sladkorja
- sladkor za posip
Umesimo vlečeno testo, ki naj počiva vsaj pol ure. Nadev pripravimo iz zdrobljene skute, dela kisle smetane, jajca, soli, sladkorja in cimeta. Testo razvaljamo v loparju tako, da polovica testa sega enakomerno okrog in okrog preko roba loparja. Nadev namažemo po testu na loparju. Del testa, ki sega čez rob, povlečemo čez nadev. Nato prevlečemo čez še ostale dele testa, med katere namažemo kislo smetano. Kislo smetano namažemo pred peko in tudi po peki. Gibanica ima na koncu 7 do 10 plasti. Pečemo jo v krušni peči okrog 25 minut. Po peki jo premažemo s smetano in posujemo s sladkorjem.
(Recept je prispevala Marjana Firbas iz Domačije Firbas)