Predstavitev projekta InnoVET
- razvoj digitalne podatkovne baze turističnih znamenitosti v sodelovanju z izobraževalnim in lokalnim okoljem (t. i. participativni crowdmapping),
- izdelava izobraževalnih gradiv ter
- spodbujanje vključujočega razvoja turizma oz. destinacij.
Ključna izhodišča in izzivi, ki jih s svojimi cilji in pričakovanimi rezultati naslavlja projekt InnoVET, so:
- neobstoj digitalizirane podatkovne baze turističnih znamenitosti,
- neizkoriščen potencial sodelovanja z digitalno pismenimi državljani in nezadostno vključujoč razvoj turizma za deležnike izven turističnega sektorja,
- nezadostna uporaba IT tehnologije v turističnem izobraževanju,
- izključenost mladih iz načrtovanja in razvoja destinacij.
InnoVET je projekt iz programa EU Erasmus+, ki ga vodi in koordinira Turistična skupnost Karlovške županije, pri čemer je Zavod za turizem Maribor nosilec področja komunikacije in diseminacije projekta. Skupna vrednost projekta za obdobje od 1. oktobra 2022 do 30. septembra 2024 je 250.000 EUR.
Aplikacija z znamenitostmi
InnoVET tourism je inovativna mobilna aplikacija, ki ponuja popolnoma nov način raziskovanja Maribora. Aplikacijo je razvilo podjetje Ericsson iz Zagreba, vsebino pa so dodali dijaki srednjih šol iz Maribora, Karlovca in Beograda v okviru projekta InnoVET.
Aplikacija za odkrivanje skritih znamenitosti in podporo trajnostnemu turizmu je pripomoček za vse, ki želijo aktivno sodelovati pri razvoju svoje lokalne skupnosti. S pomočjo aplikacije lahko odkrijete manj znane turistične znamenitosti, pridobite informacije o dostopnosti znamenitosti za osebe z invaliditeto, pomagate pri zaščiti okolja in turističnih atrakcij ter podprete trajnostni razvoj turizma. Aplikacija združuje lokalno skupnost in turistične znamenitosti, omogoča prijavo okoljskih težav in poškodb infrastrukture ter ustvarja digitalno bazo turističnih atrakcij.
V podjetju Ericsson Nikola Tesla so prepričani, da lahko z združevanjem moči javnega, zasebnega sektorja in izobraževalnih institucij ustvarimo boljšo prihodnost za naše skupnosti. Aplikacija za zemljevide znamenitosti in prijavo okoljskih tveganj je odličen primer, kako lahko s pomočjo IT rešitev vključimo mlade in strokovno izobraževanje v procese, ki so pomembni za vse. S tem spodbujamo sodelovanje, inovacije in trajnostni razvoj turizma.
Zbirka praktičnih priročnikov
InnoVET priročniki so zbirka praktičnih vodnikov, namenjenih vsem, ki jih zanima trajnostni turizem.
Priročniki so namenjeni širokemu krogu uporabnikov, od učencev in študentov do učiteljev in strokovnjakov na področju turizma. Vsebine so prilagojene različnim nivojem znanja in vključujejo praktične nasvete ter orodja, ki vam bodo v pomoč pri razumevanju sodobnih trendov v turizmu, uporabi digitalnih tehnologij ter vključevanju lokalnih skupnosti v razvoj turističnih produktov.
V seriji so tri knjige, ki pokrivajo ključna področja sodobnega turizma:
- Digitalna in družbena transformacija kartiranja turističnih atrakcij: Ta priročnik se poglobi v vpliv digitalnih tehnologij na turizem in kako lahko s pomočjo spletnih orodij in družbenih medijev učinkoviteje predstavimo in promoviramo turistične destinacije.
- Uporaba občanske znanosti pri kartiranju turističnih atrakcij: Priročnik predstavlja nov pristop k raziskovanju in razvoju turizma, kjer so v proces vključeni tudi lokalni prebivalci. Sodelovanje z občani omogoča pridobivanje dragocenih podatkov o turističnih atrakcijah in njihovem okolju.
- Inovativni razvoj trajnostnih turističnih produktov: V tem priročniku boste našli navdih in praktične nasvete za razvoj novih, trajnostnih turističnih produktov. Osredotoča se na povezovanje lokalnih skupnosti, ohranjanje kulturne dediščine in zmanjševanje negativnih vplivov na okolje.
Zgodba o klopeh in ljudeh
Aplikacija InnoVET vas vabi na odkrivanje skritih kotičkov Maribora, ki jih običajno ne najdemo v turističnih vodnikih. Poleg številnih naravnih in kulturnih znamenitosti, vas aplikacija popelje tudi do edinstvenih umetniških klopi, razporejenih po mestu.
Oglejte si predstavitveni video projekta Zgodba o klopeh in ljudeh.